11 квітня 2024 року у приміщенні Полтавського музею авіації і космонавтики відбувся захід із відкриттям виставки «Per aspera ad astra» («Через терни до зірок»). З космофілателістичних колекцій музею і приватних колекцій Михайла МЕЛЛІН та Валерія БЛАГОДІР.
Проведення заходу (науково-просвітницької платформи) і відкриття виставки було приурочене до Міжнародного дня польоту людини в космос, що відзначається у багатьох країнах світу 12 квітня, і Дня працівників ракетно-космічної галузі України.
У рамках науково-просвітницької платформи науковці музею поінформували присутніх щодо суті цієї пам’ятної дати, наголосивши на тому, що саме з неї у 1961 р. почалася ера пілотованої космонавтики, та акцентувавши увагу на найважливіших її етапах і досягненнях. Особливо було підкреслено внесок «України космічної» у розвиток ракетно-космічної науки і техніки у світі. Саме цьому аспекту було присвячено головні розділи філателістичної виставки.
У цей урочистий день ознайомитися з виставкою і поспілкуватися з науковцями і гостями закладу до музею завітав П. К. Бондаревський, який тривалий час очолював роботу Полтавського обласного управління культури, а також всіляко сприяв створенню і розвитку ПМАіК ще з середини 1980-х рр.
З вітальним словом до присутніх звернувся представник полтавського Музею важкої бомбардувальної авіації – філії Національного військово-історичного музею України М. І. Білокінь.
З інформацією, що стосувалася особистого досвіду і була дотичною до історії космонавтики, до філателії, виступив науковий співробітник ПМАіК В. В. Дряпак. Багато років пропрацювавши на полтавському телебаченні, він зустрічався з космонавтами, з колекціонерами, мав можливість цікавого спілкування з ними.
На заході і презентації виставки були присутні наші колеги з Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, інших музеїв міста, Голова організації ветеранів та УБД Полтавського державного медичного університету, активний громадський діяч В. Лєбєдєв, науковець – дослідник Віктор Дворянов, учнівська молодь – вихованці професійно-технічного училища № 4 міста Полтави та вчителі цього навчального закладу: викладач фізики й астрономії К. В. Криворотько, викладач В. Ю. Барило, майстер виробничого навчання О. П. Катрич.
Складовою заходу, крім інформаційно-просвітницької платформи, стала презентація філателістичної виставки, яка була сформована з експонатів із фондових зібрань музею, а також матеріалів, наданих для тимчасового експонування полтавськими колекціонерами Михайлом Меллін та Валерієм Благодір.
Член правління Асоціації філателістів України, голова Полтавського обласного товариства філателістів України, знаний колекціонер М. В. Меллін виступив перед присутніми з розповіддю про філателію, про свою діяльність у цій галузі, про презентовану виставку.
З фондів музею на стендах і у двох спеціальних вітринах представлені 6 поштових карток, 12 картмаксимумів (22 поштових конверти і 20 марок, випущених, зокрема, Україною, Німеччиною, Польщею, Болгарією тощо) на космічну тематику, зі штампами спецгасіння – до різних ювілейних дат в історії космонавтики.
Для тимчасового експонування полтавські колекціонери М. Меллін і В. Благодір надали 11 картмаксимумів, 22 кляйнбогени (марки, конверти) тощо, присвячені С. П. Корольову, Г. Т. Береговому, М. К. Янгелю та іншим відомим українським діячам ракетно-космічної галузі.
Разом із учасниками заходу М. Меллін провів у експозиційному залі музею, на робочому столику конструктора ракетно-космічної техніки В. М. Челомея, спецгасіння «космічних» конвертів і поштових карток, які були подаровані музею, учасникам заходу, вихованцям ПТУ № 4.
Життєствердним і позитивним завершенням виставки і заходу стала демонстрація творчих робіт полтавських дітей з «Вундерчадо», «Паросток», вихованців інших освітніх закладів Полтави на теми космосу, астрономії, майбутнього.
Фото заходу і виставки наукового співробітника музею С. І. Олейніченко.