З РАКЕТНО-КОСМІЧНОГО КАЛЕНДАРЯ ПОЛТАВЩИНИ (травень-2021) КУНІС ІЛЛЯ ДАВИДОВИЧ

У травні 2021 р. виповнюється 95 років від дня народження нашого краянина головного конструктора кріогенних систем у галузі космонавтики Іллі Давидовича Куніса.

Він народився 26 травня 1926 року у м. Миргород Полтавської області. І. Д. Куніс – випускник МВТУ 1950 року за спеціальністю «Холодильні і компресорні машини», фахівець у галузі кріогенних заправних систем ракетно-космічних стартових комплексів, а також наземної інфраструктури кріогенної авіації. У 1977 р. він захистив кандидатську дисертацію. У 1997-му – став заслуженим конструктором. Має 42 авторських патенти на винаходи (наприклад, на «Систему підтримання температурно-вологісного режиму для управління подачею текучих теплоносіїв, що нагрівають або охолоджують, для вторинної обробки повітря» (призначену для приміщень). І. Д. Куніс входив до складу спецради конструкторського бюро загального машинобудування (КБЗМ) із захисту дисертацій. У 1998 р. його обрали членом-кореспондентом, а пізніше – дійсним членом Міжнародної академії холоду (МАХ). Ілля Давидович – автор низки книг, наукових статей за своєю спеціальністю. Має орден і медалі за професійні досягнення.

І. Д. Куніс працював на Уральському компресорному заводі провідним конструктором по створенню установок залпового вогню морського базування («Катюші»). З 1959 по 1969 рр. продовжував свою діяльність в конструкторському бюро загального машинобудування ім. В. П. Барміна – як провідний інженер, заступник начальника відділу, начальник комплексного відділу кріогенної техніки. Був керівником і безпосереднім учасником створення сучасних заправних кріогенних систем для ракетно-космічних комплексів «Союз», «Протон», «Енергія-Буран» тощо (рідкі та газоподібні кисень, водень, аргон, ксенон, метан), а також кріогенних систем для систем енергозабезпечення космічних кораблів рідким киснем і воднем особливої чистоти і продуктами з надкритичними параметрами, а також систем підтримання температурно-вологісного режиму в середовищах.

І. Д. Куніс виконував обов’язки керівника з науково-дослідної роботи по кріогенній техніці від КБЗМ ім. В. П. Барміна, зокрема у галузі теплообміну і гідродинаміки, збереження продуктів у кондиції, наддуву і видачі кріогенних компонентів ракетного палива, технології заправлення,  гідроударів, одержання охолоджених кріогенних компонентів палива, зокрема, за допомогою бінарних сумішей, питань безпеки тощо, а також досліджень у галузі виробництва і застосування зрідженого природного газу – метану.

Ілля Давидович Куніс має 42 авторських патенти на винаходи (наприклад, на «Систему підтримання температурно-вологісного режиму для управління подачею текучих теплоносіїв, що нагрівають або охолоджують, для вторинної обробки повітря» (призначену для приміщень).

І. Пістоленко,

доктор історичних наук, доктор філософії,

старший науковий співробітник,

завідувачка науково-дослідного сектору

Полтавського музею авіації і космонавтики

 Джерела:

Мелуа А. И. Ракетная и космическая техника / Под ред. В. В. Панова. М.-СПб : Гуманистика, 2003. С. 341-342.

Кунис И. Д. Авиационная и ракетно-космическая техника /Александров А. А., Бармин И. В., Кунис И. Д., Чугунков В. В. Особенности создания и развития криогенных систем ракетно-космических стартовых комплексов «Союз».   Вестник  МГТУ ім. Н. Э. Баумана. Сер. Машиностроение. 2006. № 2. С. 7–27.

Бармин И. В., Кунис И. Д. / Под ред. А. М. Архарова. Сжиженный природный газ вчера, сегодня, завтра. М. : Изд-во МГТУ, 2009. 256 с.

Патент «Система поддержания температурно-влажностного режима» / Класс МПК: F24F11/06. Авторы: Бармин Игорь Владимирович, Чечулин Юрий Константинович, Кунис Илья Давидович, Серебряков Олег Васильевич, Поляков Юрий Григорьевич, Курицына Ирина Ивановна, Воронов Дмитрий Александрович, Морозов Михаил Алексеевич. 05.08.2004 р. (заявка), 27.05.2006 р. (публ. патенту) URL: http://www.freepatent.ru/patents/2277207

Світлини:

  1. Куніс Ілля Давидович. З кн.: Мелуа А. И. Ракетная и космическая техника / Под ред. В. В. Панова. М.-СПб : Гуманистика, 2003. С. 341
  1. Стартовий комплекс ракети Союз-СТ під час виконання операцій заправлення криогенними продуктами.

У ст. : Кунис И. Д. Авиационная и ракетно-космическая техника // Вестник  МГТУ ім. Н. Э. Баумана. Сер. Машиностроение. 2006. № 2. С. 25

 01 травня 2021 р.