ВСЕСВІТНЬО ВІДОМОМУ ВЧЕНОМУ – ТЕОРЕТИКУ КОСМОНАВТИКИ ПОЛТАВЦЮ Ю.В. КОНДРАТЮКУ – 125 РОКІВ

21 червня 2022 року виповнюється 125 років від дня народження всесвітньо відомого вченого у галузі теорії підвалин космічного польоту, інженера, винахідника – полтавця за народженням Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея) (1897-1942).

81 рік тому, влітку, щойно відзначивши свій 44 день народження, Юрій Кондратюк вдягнув військову форму й у лавах бійців народного ополчення пішов захищати землю від навали гітлерівців. Як нам відомо, це був останній день народження, якій відсвяткував Юрій Кондратюк. За нашими даними, останній раз він – як рядовий роти зв’язку на фронті – розписався у відомості за отримані продукти харчування й обмундирування у лютому 1942 року.

Крізь дві світові війни довелося пройти колишньому полтавському хлопчику-гімназисту, потім – студенту-механіку, генію-самоуку. Дві війни опалили його життя і мрію.

А мріяв він про те, щоб люди на всій планеті Земля покінчили з війнами і пішли шляхом, який Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей) пропонував у своїх рукописах ще будучи юнаком, – шляхом освоєння космосу.

Він вірив, що його ідею про міжпланетні польоти суспільство, як би захотіло, могло реалізувати досить швидко. Недарма один із своїх «космічних» рукописів Ю. Кондратюк розпочав словами: «Тим, хто буде читати, щоб будувати». Юрій Кондратюк вірив, що освоєння людьми космічного простору дасть їм можливість «якомога скоріше розпочати по-справжньому господарювати на Землі», зробити умови життя людей на рідній планеті більш досконалими, створити найкращі умови для справжньої вільної творчої діяльності.

Юрію Кондратюку не судилося побачити втілення його мрії у реальні конструкції і програми.

Але, незважаючи ні на що: на війни, на звинувачення у шкідництві й арешт,  на вимушене життя під чужим прізвищем та інші численні перешкоди, – наш земляк ніколи не відрікався від своєї мрії, у найскладніших умовах продовжував працювати над рукописами і книгою «Завоювання міжпланетних просторів».

І врешті решт – переміг. Користуючись його працями, земляне відкрили космічну еру в своїй історії, побували на Місяці. Почали використовувати досягнення в космосі для покращення життя на Землі.

З прикладу життя і діяльності Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея) ми можемо зробити для себе висновок: попри всі труднощі залишатися на своєму місці, робити свою справу, з оптимізмом і впевненістю дивитися в майбутнє, тим самим додаючи цеглинки до фундаменту нашої перемоги.

Хоча склалося так, що чимало років життя і роботи Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея) пройшли за межами рідного краю, він серцем, родинними і дружніми узами був нерозривно пов’язаний з Україною – з Полтавою, Києвом, Харковом. І тому зберігається пам’ять про нього. Зберігається в пам’ятниках і публікаціях. Його ім’ям названі кратер на поверхні Місяця, астероїд, вулиця в Полтаві, університет, створені музейні експозиції. Пропозиції, викладені Юрієм Кондратюком у «космічних» працях, відомі в усьому світі. Частина з них вже реалізована, решта ще буде реалізовуватися у майбутньому у світовій сучасній космонавтиці.

Ми пам’ятаємо Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея) і віддаємо йому належну шану, тому що він – частина нашої історії. Й якщо ми забудемо, відмовимося від неї, то нашу історію радісно підхоплять та намагатимуться присвоїти  інші.

Якщо ми будемо доводити, розповідати світові, що геній Юрій Кондратюк – полтавець, українець, то жоден чиновник або науковець не наважиться говорити – як от це не так давно зробила директора Новосибірського музею пані Щукіна в американському місті Аламогордо, – що Кондратюк (Шаргей) – «російський», «новосибірській» учений – лише на тій підставі, що в 1929 році він видав в їхньому місті, де тоді працював, власним коштом (бо державне видавництво відмовило) накладом усього 2000 примірників книгу «Завоювання міжпланетних просторів», яка практично відразу стала класичною у світовій теорії основ космічного польоту.

Саме тому щороку у Полтаві, на батьківщині Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея), в нашому музеї авіації і космонавтики, ми проводимо заходи пам’яті нашого славетного краянина. А в ювілейні для вченого роки намагаємося презентувати щось особливо оригінальне, унікальне. Так, у 2017 році, до 120-річчя Юрія Кондратюка українці вперше побачили матеріали спеціальної експертизи почерків і фотопортретів, які довели, що полтавець Олександр Шаргей і геніальний теоретик космонавтики Юрій Кондратюк – це одна й та сама людина. Цього ж року, до 125-ої річниці від дня народження нашого видатного земляка, з фондів музею ми підготували дві виставки: «космічних» праць Ю. В. Кондратюка, які були видані в різні роки (деякі – з авторськими автографами) – в меморіальному залі музею; а також – унікальну фотодокументальну пересувну мобільну експрес-виставку, де ви зможете – також уперше в Україні – ознайомитися з архівними документами з особових справ студентів Олександра Шаргея (Юрія Кондратюка) та його батька Гната Шаргея. Ця виставка буде презентована на території Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», поряд із пам’ятником вченому поблизу головного корпусу університету.

Пістоленко І.О.,

д.іст.н., завідувачка науково-дослідного сектору

Полтавського музею авіації і космонавтики