Від зоряного атласу Яна Гевелія до «Морського старту»
Сьогодні у Полтавському музеї авіації і космонавтики зібрані унікальні матеріали, присвячені найвидатнішим подіям в аерокосмічній галузі Україні, відображені всі досягнення Полтавщини та її відомих діячів, які мріяли про підкорення Місяця та інші перемоги у космосі.
Нашу мандрівку доцільно розпочати з історії самої будівлі, котра є пам’яткою архітектури початку XIX століття – це була пожежна частина в одній з перших кам’яних споруд у нашому місті.
Ініціатором створення музею у Полтаві був основоположник вітчизняного рідинного ракетного двигунобудування, конструктор ракетних двигунів, уродженець міста Одеса та керівник науково-виробничого об’єднання ОКБ-456 «Енергомаш» (пізніше НВП “Енергія” – Валентин Петрович Глушко.
Щоб пізнати та дослідити небесні тіла, вчені спостерігали за зорями, складали сузір’я, надавали їм назви та розповідали про них людям у своїх картах та атласах. Фрагмент атласу зоряного неба відомого польського астронома Яна Гевелія, де безмовний світ зірок стає світом казкових персонажів, представлений у нашій експозиції. На цьому фрагменті атласу можна побачити зодіакальне коло з 12 сузір’їв, яке сонце перетинає протягом року.
Космічна ера в історії людства розпочалася 4 жовтня 1957 року, коли науково-дослідного полігону №55 (зараз космодром Байконур) у Казахстані, було здійснено запуск першого в світі штучного супутника землі ПС- 1. Він знаходився на орбіті Землі 92 доби, здійснив 1400 обертів навколо нашої планети і згорів у щільних шарах атмосфери, повернувся до Землі як попіл. На фоні зоряного неба атласу Яна Гевелія відвідувачі можуть побачити технологічний зразок цього супутника.
У центрі першої зали можна побачити глобус Землі, на якому позначені місця космодромів та ракетних полігонів різних країн світу (США, Індії, Китаю, РФ, Японії, України). Саме з цих місць здійснюються запуски ракетних систем у космос.
У 1995 році Україна брала участь у дуже цікавому проекті під назвою «Морський старт». Державне конструкторське бюро ім. М. Янгеля та державне підприємство Південмаш ім. А. Макарова разом з американською компанією «Боїнг», норвезькою компанією «Кварнер» та російською ракето-космічною корпорацією «Енергія» для реалізації проекту створили спільне підприємство «Морський старт» (Sea Launch). Норвезьку нафтову платформу «Одісей» переобладнали під стартовий майданчик для запуску ракет-носіїв у акваторії Тихого океану. Головною перевагою плавучого космодрому була його безпека та економічність. Платформа розташовувалася безпосередньо на екваторі, що дозволяло максимально використати ефект обертання Землі та з мінімальними витратами виводити вантажі на орбіту.