«Зоряний шлях на Місяць»
Експозиція цієї зали присвячена життю та діяльності видатного теоретика космонавтики, блискучого інженера-винахідника, генія-самоука і нашого земляка. Ця людина – Олександр Гнатович Шаргей, який народився у Полтаві у 1897 році, але всесвітньо він відомий як Юрій Васильович Кондратюк. Саме під таким ім’ям він увійшов в історію науки і техніки. Життя і загибель цієї «загадкової людини» і до сьогодні оповиті гіпотезами та припущеннями.
Юний Сашко навчався у другій Полтавській чоловічій гімназії, дуже гарно знав математику та фізику. Саме у гімназії Сашко починає писати рукопис, який став фундаментом його наступних праць.
Навчаючись у гімназії, він захоплюється фантастичними ідеями – підкорити космічний простір, завоювати Місяць. Про здобуття вищої освіти у Петроградському політехнічному інституті довелося забути, адже він був мобілізований до війська. Життєві обставини склалися важко – щоб врятуватися Сашко був змушений зректися власного імені та стати новою особистістю з іменем Юрій Васильович Кондратюк. Де б він не працював, постійно підтверджував своє звання генія-самоуки, створював неперевершені конструкції, прилади та споруди.
Але він не полишає ідеї підкорення Місяця, і вже у 1929 році у світ виходить його геніальна теоретична робота «Завоювання міжпланетних просторів». Саме завдяки цій праці, наприкінці 60-х років американські астронавти за програмою «Апполон-11» першими у світі підкорили Місяць. І лише після цієї видатної перемоги людства у всьому світі стала відомою сімейна таємниця Сашка Шаргея – генія з Полтави.
З початком Другої світової війни Юрій Кондратюк не залишився й осторонь цієї події, і пише керівництву листи з проханням зарахувати його добровільно на фронт, де, за однією із версій, він загинув у 1942 році при виконанні бойового завдання.
У залі відвідувачі зможуть ознайомитися з основними ідеями нашого земляка, які були досліджені у праці щодо освоєння космічного простору. Це і крісло-ложемент, і розробка форми сопла двигуна ракети, ідея шлюзу, використання сонячних елементів та дзеркал на орбіті для освітлення окремих ділянок Землі відбитим сонячним світлом та багато іншого.
Але і до сьогодні однією з головних його ідей вважається запропонована ним схема польоту (траса Кондратюка) космічного корабля з людиною на борту до інших небесних тіл Сонячної системи з використанням посадкового модуля (маневр масами).