Третя зала Полтавського музею авіації і космонавтики

«Зоряний шлях на Місяць»

Олександр Гнатович Шаргей
Олександр Гнатович Шаргей

Експозиція цієї зали присвячена життю та діяльності видатного теоретика космонавтики, блискучого інженера-винахідника, генія-самоука  і нашого земляка. Ця людина –  Олександр Гнатович Шаргей, який народився у Полтаві у 1897 році, але всесвітньо він відомий як Юрій  Васильович Кондратюк. Саме під таким ім’ям він увійшов в історію науки і техніки. Життя і загибель цієї «загадкової людини» і до сьогодні оповиті гіпотезами та припущеннями.

Юний Сашко навчався у другій Полтавській чоловічій гімназії, дуже гарно знав математику та фізику. Саме у гімназії Сашко починає писати рукопис, який став фундаментом  його наступних праць.

Навчаючись у гімназії, він захоплюється фантастичними ідеями – підкорити космічний простір, завоювати Місяць. Про здобуття вищої освіти у  Петроградському політехнічному інституті довелося забути, адже він був мобілізований до війська. Життєві обставини склалися важко – щоб врятуватися  Сашко був змушений зректися власного імені та стати новою особистістю з іменем Юрій Васильович Кондратюк. Де б він не працював, постійно підтверджував своє звання генія-самоуки, створював неперевершені конструкції, прилади та споруди.

Але він не полишає ідеї підкорення Місяця, і вже  у 1929 році у світ виходить його геніальна теоретична робота «Завоювання міжпланетних просторів». Саме завдяки цій праці, наприкінці 60-х років американські астронавти за програмою «Апполон-11» першими у світі підкорили Місяць. І лише після цієї видатної перемоги людства у всьому світі стала відомою сімейна таємниця Сашка Шаргея – генія з Полтави.

З початком Другої світової війни Юрій Кондратюк не залишився й осторонь цієї події, і пише керівництву листи з проханням зарахувати його добровільно на фронт, де, за однією із версій, він загинув у 1942 році при виконанні бойового завдання.

У залі відвідувачі зможуть ознайомитися з основними ідеями нашого земляка, які були досліджені у праці щодо освоєння космічного простору. Це і крісло-ложемент, і розробка форми сопла двигуна ракети, ідея шлюзу, використання сонячних елементів та  дзеркал на орбіті  для освітлення окремих ділянок Землі відбитим сонячним світлом та багато іншого.

Але і до сьогодні однією з головних його ідей вважається запропонована ним схема польоту (траса Кондратюка) космічного корабля з людиною на борту до інших небесних тіл Сонячної системи з використанням посадкового модуля (маневр масами).