Щодня зжирає одне Сонце. Вчені виявили найпотужнішу чорну діру у Всесвіті

Яскраве ядро J0529-4351 живиться від надмасивної чорної діри (фото ілюстративне)

У далекому Всесвіті виявили найяскравіший об’єкт, який коли-небудь бачили астрономи.

Це квазар – яскраве ядро галактики, яке існує завдяки гігантській чорній дірі, що приблизно у 17 мільярдів разів перевищує масу нашого Сонця.

Потужність космічного тіла, відомого як J0529-4351, підтвердив Дуже Великий Телескоп, розташований у Чилі.

У звіті, опублікованому в журналі Nature Astronomy, вчені кажуть, що чорна діра має ненажерливий апетит, щодня споживаючи масу, еквівалентну одному Сонцю.

J0529-4351 насправді зареєстрували ще багато років тому, але його справжню міць визнали лише тепер.

“Ми виявили об’єкт, значення якого раніше не розуміли, він дивився нам в очі багато років, адже його яскраве світло існувало задовго до того, як виникло людство. Але тепер ми усвідомили, що це не одна з багатьох зірок нашого Чумацького Шляху, але дуже далекий об’єкт”, – сказав BBC News Крістіан Вольф з Австралійського національного університету.

Це – J0529-4351. Вивчення світла від квазара дозволило астрономам оцінити не лише його яскравість, але й відстань

Квазаром астрономи називають певний тип активного галактичного ядра. Це надзвичайно енергетичне ядро галактики, яке живиться величезною чорною дірою. Вона притягує матерію з неймовірною швидкістю.

Коли ця матерія прискорюється навколо отвору, вона розривається і випромінює величезну кількість світла.

Завдяки цьому світлу ми можемо бачити такий віддалений обʼєкт як J0529-4351.

Світло від цього квазара подорожувало приголомшливі 12 мільярдів років, щоби детектори телескопа змогли його помітити.

У цьому об’єкті вражає все.

Вчені кажуть, що випромінювана енергія робить квазар більш ніж у 500 трильйонів разів яскравішим за Сонце.

Все це світло виходить від гарячого акреційного диска, діаметр якого становить сім світлових років. Це приблизно у 15 000 разів більше, ніж відстань від Сонця до орбіти Нептуна.

Дуже Великий Телескоп – це насправді група телескопів у пустелі Атакама в Чилі

Схоже, що в основі всіх галактик є надмасивний об’єкт, і такі об’єкти, вочевидь, є невіддільною частиною еволюції цих галактик.

“Простою мовою це означає, що без цих чорних дір наша галактика, яку ми знаємо, не була б такою, якою вона є сьогодні”, – сказав BBC News аспірант Австралійського національного університету та співавтор дослідження Семюель Лай.

“Насправді всі галактики були б іншими без своїх надмасивних чорних дір. Можливо, навіть, що галактики й утворюються навколо цих надмасивних чорних дір”, – пояснив вчений.

Загадка полягає у тому, як деякі з цих чорних дір стали такими великими на світанку Всесвіту.

Це змусило вчених розглянути сценарій, за яким ці об’єкти виросли безпосередньо з газу, який існував одразу після Великого вибуху і можливо ще до того, як утворилися перші зорі.

         За матеріалами  https://www.bbc.com/ukrainian/articles/c4nvyyrw5jgo  підготував провідний науковий співробітник ПМАіК, к.військ.н                    С. Дружинін