Помер один з учасників експедиції США на Місяць

 

У квітні місяці цього року, в США на 91 році життя помер американський астронавт Майкл Коллінз – один з учасників експедиції на Місяць у складі екіпажу «Аполлон-11».

Майкл Коллінз «Майк» народився 31 жовтня 1930 року у Римі. Американський астронавт і льотчик-випробувач, бригадний генерал ВПС США Ірландського походження. Його батько понад 30 років віддав служінню армії США, тому сім’я Коллінз частенько подорожувала по багатьом містам США і світу: від Нью-Йорка до Пуерто-Ріко. У Майкла також був старший брат Джеймс Лотон Коллінз-молодший і дві старші сестри Вірджинія і Агнес.

Відомо, що на час вступу Сполучених Штатів у Другу світову війну Коллінзи перебралися до Вашингтону, штат Колумбія. Саме там Майкл закінчив середню школу. Його мати хотіла, щоб він вчився дипломатичній справі, але Майкл вирішив пійти по стопах свого батька і в 1948 році він вступає до Військової академії США в місті Вест-Пойнт. У 1952 році Майкл отримує диплом бакалавра і йде на службу до Військово-повітряних сил США.

За час проходження першого року служби майбутній астронавт отримує професію військового льотчика. Протягом всього терміну служби в ВПС Коллінз змінив кілька військових баз в США, а також деякий час служив на базі недалеко від міста Шомон у Франції.

У 1961 році Майкл Коллінз закінчує підготовку до екстремальних льотних випробувань в школі ВВС США і стає льотчиком-випробувачем.

У 1963 році він був відібраний до групи «Чотирнадцяти» (3-й у загоні астронавтів НАСА).

Побував у космосі двічі. Його перший політ відбувся на КК «Джеміні-10» в липні 1966 році, де його командиром був Джон Янг. У цьому польоті Майкл двічі виходив у відкритий космос (третій американець, який вийшов у космічний простір і перша людина в світі, що зробив другий вихід у відкритий космос).

Свій другий політ (навколо Місяця на «Аполлоні-11») він зробив у липні 1969 року.

Майкл Коллінз – один з 24 осіб, що літали до Місяця. Він був пілотом командного модуля «Колумбія» і залишався на орбіті Місяця, коли Ніл Армстронг та Базз Олдрін у місячному модулі «Орел» вперше здійснили посадку на поверхню супутника Землі.

Саме робота цього тріо, ознаменувала кінець космічної гонки з Радянським Союзом, виконавши поставлене президентом США Джоном Ф. Кеннеді завдання доставити людину на Місяць до кінця 60-х років. В одному зі своїх інтерв’ю ВВС Майкл Коллінз повідомив:

«Ми, звичайно, добре знали СРСР, ми знали, що конкуруємо з ними, проте це все залишалося за ширмою. Це не було частиною нашого повсякденного життя, я не відчував себе активним конкурентом, мої проблеми були американськими, і я намагався вирішити американські проблеми».

Коллінза також запитували про  зв’язки в екіпажі, сформованих під час місії, на що він відповів, що тільки після місії «Аполлон-11» він зміг дізнатися товаришів по команді належним чином:

«Ми сформували дуже сильні дружні зв’язки, але насправді це сталося не під час польоту «Аполлон-11» і навіть не під час підготовчого польоту. Це було вже після, коли ми c хлопцями здійснили навколосвітню подорож».

«Під час наших тренувань ми не були резервним екіпажом, як це робило більшість первинних екіпажів, тому ми просто познайомилися один з одним за шість місяців до польоту – це короткий період часу. Крім того, ми були розділені по функціях, Ніл і Базз були в основному зайняті навчанням місячного модулю, а я самостійно навчався командному модулю».

Зліва направо: Ніл АрмстронгМайкл Коллінз и Эдвин Олдрін у Флориді біля свого корабля

Незважаючи на те, що Коллінзу було запропоновано місце командира дублюючого екіпажу місії «Аполлон-14» і, отже, йому відкривався шанс ще раз злітати до Місяця в складі місії «Аполлон-17», він відмовився від цієї можливості, вирішивши закінчити свою кар’єру астронавта.

у 1969 році отримав посаду помічника держсекретаря США по зв’язку з громадськістю, в 1970 році став помічником міністра комунального господарства. З 1971 року – директор Національного музею авіації та космонавтики, з 1978 – заступник вченого секретаря Смітсонівського інституту у Вашингтоні.

Майкл Коллінз (у центрі)  та його коллегиі-астронавти  — Ніл Армстронг (праворуч) та Базз Олдрін (ліворуч) на прийомі  у Барака Обамы у Білому домі з нагоди  40-річчя  польоту на Місяць, 2009рік.

 

У 1975 році Майкл Коллінз був в СРСР і, зокрема, відвідав Державний музей історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського в Калузі.

Помер Майк Коллінз від раку в квітні 2021года.

За матеріалами сайтів

https://tech.24tv.ua/ та  https://zaxid.net/news/

Підготував Дружинін С.В. провідний науковий співробітник музею, к.військ.н, доцент