Пам’яті колеги Ольги Андріївни Копил

З РАКЕТНО-КОСМІЧНОГО КАЛЕНДАРЯ ПОЛТАВЩИНИ  (травень-2021)

         Пам’яті колеги

        Ольги Андріївни Копил

        (8.05.1950 – 29.03.2011)

 

Ті, кому в Житомирському музеї космонавтики ім. С. П. Корольова пощастило працювати з Ольгою Андріївною Копил, говорять, що вона «була … душею музею».

На нашу думку, не тільки душевність, а й духовність були одними з основних рис, притаманних Ользі Андріївні. Ці її риси знаходили прояв у всьому: в роботі, у ділових стосунках, у ставленні до колег і відвідувачів – до всіх людей.

Музейна експозиція «Космос», що створювалася у 1987–1991 рр. під керівництвом і за безпосередньої участі Ольги Андріївни Копил, пронизана духовністю, віддзеркалює «філософію Життя», «філософію Добра і Краси» на Землі і в Космосі. Ця експозиція до сьогодні зберегла  свою динамічність і оригінальність. Ті, хто відвідує музей, відразу ж, з перших кроків, відчувають на собі вплив цієї оригінальності і філософії, відчувають їх значення і важливість для всіх людей.

Ольга Андріївна була добрим другом, доброзичливою колегою і для співробітників Полтавського музею авіації і космонавтики.

З нею можна було поділитися відомостями про успіхи, відкрито поговорити про труднощі, порадитися щодо вирішення найрізноманітніших питань.

Сила характеру Ольги Андріївни Копил органічно поєднувалася у неї зі стриманістю, з м’якою наполегливістю. Вона вміла, навіть з самих високих трибун, говорити про складні ситуації, говорити тихо, але так професійно і обґрунтовано, що її слухали, затамувавши подих. І не просто слухали, а чули, враховували її позицію.

Ольга Андріївна Копил працювала в Меморіальному будинку-музеї академіка С. П. Корольова з 1978 р.: науковим співробітником, завідувачкою відділу. Коли 1987 року музей отримав статус самостійного під назвою «Житомирський музей космонавтики ім. С. П. Корольова», Ольга Андріївна очолила його і була його директором до 2011 р.

Вона не просто працювала в Музеї, а жила ним: його метою, планами, задумами. Багато у чому світосприйняття Ольги Андріївни Копил віддзеркалилося не лише в експозиції, а й в атмосфері роботи колективу, у співпраці з колегами з інших музеїв.

За інформацією колеги О. А. Копил по музею в Житомирі І. О. Вишневецької, в спогадах «Про себе…» Ольга Андріївна писала: «Робота в музеї особливо цікава тим, що дарує зустрічі з незвичайними, цікавими людьми. Такі зустрічі перетворюють буденне життя на свято. І зовсім не обов’язково, щоб це були якісь знаменитості (хоча і вони бувають). В житті так багато цікавих людей. Треба тільки їх помічати, вміти вислухати, зрозуміти, зацікавитися їх життям, проблемами. І ось уже перед тобою не сіренький чоловічок з невиразним обличчям, а дивовижне, чудесне явище, цілий світ, — особливий, неповторний, прекрасний. Ракетно-космічна галузь особливо багата такими людьми: такі звичайні, прості, скромні, невибагливі, часто безіменні, тому що засекречені. А які обдарування ховаються за цією зовнішньою простотою, який могутній інтелект, які прекрасні душі, які високі духовні запити! Я всіх їх дуже люблю…» (https://www.0412.ua/)

Досягнення професійних висот Ольги Андріївни були відзначені захистом нею кандидатської дисертації, присвоєнням їй звання Заслуженого працівника культури, нагородженням орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня. Ольга Андріївна мріяла про те, щоб музей космонавтики в Житомирі отримав статус «Національного». ЇЇ мрія збулася.

А ще на честь О. А. Копил було найменовано зірку. Світло цієї зірки лине до Землі й тепер, коли Ольга Андріївна відійшла у вічність. Це означає, що вона – з нами. Ми пам’ятаємо її.

 

І. Пістоленко, доктор історичних наук, доктор філософії, старший науковий співробітник, завідувачка науково-дослідного сектору Полтавського музею авіації і космонавтики

Джерела

  1. І. Д. Дячук. До 70-річчя від дня народження Ольги Андріївни Копил http://space.com.ua/2020/05/08/do-70-richchya-vid-dnya-narodzhennya-olgi-andriyivni-kopil/
  2. І. О. Вишневецька. Ольга Копил. Зірка, що не згасає https://www.0412.ua/

3. Копил Ольга Андріївна http://irbis-nbuv.gov.ua/ASUA/0451738

 Фото: Зірка, що не згасає… https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BB+%D0%9E.%D0%90.+%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE&sa=X&ved=2ahUKEwj2ybHwl5nwAhWCy6QKHcSLB3wQjJkEegQIBBAB&biw=1037&bih=665