П’ята зала Полтавського музею авіації і космонавтики

«Від секретних «Катюш» до крилатих ракет Челомея…»

Вересень 1941 року. Під Полтаву прибуває полк бойових машин  реактивної артилерії, які в народі охрестили «Катюша». Яку ж надсекретну місію доручили мінометникам? Хто з наших земляків був серед розробників легендарної «зброї перемоги» «БМ-13»? Про це можна дізнатися, дивлячись на  світлини наших земляків-полтавців – конструктора ракетної техніки Юрія Побєдоносцева та талановитого інженера Михайла Кісенка. Перше бойове застосування машин БМ-13 у складі дивізіону (повний дивізіонний залп) відбулося під Полтавою 25 вересня 1941 року. В експозиції представлена зменшена копія  пам`ятного знаку гвардійцям 4 полку реактивних мінометів  в урочищі Переруб Диканського району, одним із дивізіонів якого восени 1941 року командував капітан П.Худяк.

Окремий розділ експозиції присвячений дослідженням реактивного руху,  який розпочався у тридцяті роки минулого століття. Відвідувачі ознайомляться з макетом першої експериментальної реактивної ракети «Гирд-09» та світлиною  її  першого запуску, на якій можна побачити ії розробників – Сергія Корольова  та  Юрія Побєдоносцева.

В експозиції також можна ознайомитись з життям та діяльністю ракетного генія СРСР  Володимира Челомея. З його ім’ям пов’язана ціла епоха  в ракетній техніці та в освоєнні космосу. Перші маневруючі супутники, ракети-носії та найпотужніше ракетне озброєння народжені саме в його конструкторському бюро – ОКБ-51, пізніше відомому як науково-виробниче об’єднання  «Машинобудування».

Володимиру Челомею було декілька місяців, коли з мамою вони приїхали у Полтаву з Польщі. Відтоді вважав місто рідним. Тут ріс, грав у шахи, на фортепіано, ловив метеликів, товаришував із нащадками Гоголя і  Пушкіна, старанно навчався. Атестат, Київський політехнічний інститут, інститут математики АН Академія наук. З 1959 року  він Генеральний конструктор ОКБ-51.  Це його команда озброїла   Військово-Морський  Флот СРСР унікальними крилатими ракетами, створила найпотужнішу у світі  ракету-носій «Протон». Двічі Герой Соціалістичної  Праці, він – «батько» легендарної міжконтинентальної ракети УР-500, орбітального бойового комплексу «Алмаз». Його ідеї – багаторазова транспортна космічна система, місячна  та марсіанська програми.

У вітринах зали експонується колекція макетів деяких розробок  НВО «Машинобудування». В експозиції представлені світлини, подарунки, фрагмент інтер`єру  робочого  кабінету  академіка  В.Челомея та ракетний двигун  Р-201-300  з авіаційної ракети Х-22 «Буря», якими були озброєні бомбардувальники Ту-16 та  Ту-22.

Завершать знайомство з залом  макети та світлини, що ілюструють еволюцію розвитку зенітно-ракетних комплексів протиповітряної оборони СРСР.