Новий рік і Різдво – важливі свята практично для кожної людини. Навіть у космосі є традиції, які складалися на орбіті впродовж майже півстоліття, як відзначати ці дати.
Космічний корабель або космічна станція здійснює оберт навколо Землі за 88 хвилин. Тому «космічні жителі» мають можливість відзначити Новий рік 16 разів – за кількістю часових поясів, які перетинає їх космічна домівка. Однак зазвичай вони зустрічають новорічне свято 3–4 рази, орієнтуючись на земний час космонавтів і астронавтів – членів екіпажів.

Новий рік у космосі зустрічали всього близько 70 людей. Першими зробили це американці – на космічній станції «Скайлеб» (Skylab). Її екіпаж – у складі Джералда Карра (Gerald Carr), Едварда Гібсона (Edward Gibson) й Вільяма Поуга (William Pogne) – відзначив у невагомості прихід Нового 1974 року (третя експедиція на станцію тривала з 16 листопада 1973-го по 8 лютого 1974 року). Якогось «спеціального обладнання» для святкування екіпаж майже не заготовив. Однак астронавти все ж спорудили ялинку з пустих харчових контейнерів та інших підручних засобів. Додатковою оригінальною «прикрасою» виявилася яскрава комета Когоутека (відкрита 7 березня 1973 р. чеським астрономом Лубошем Когоутеком (Luboš Kohoutek), яка саме у той час наблизилася до Сонця, й її було чудово видно з орбітальної станції. Астронавти зустрічали Новий Рік у піднесеному настрої. Щоправда, святкування тоді вийшло максимально скромним. До того ж, Новий рік для американців має менше значення, ніж Різдво.
З ним у американських астронавтів була пов’язана одна цікава і кумедна історія. У грудні 1965 року американські космічні кораблі «Джеміні-6» і «Джеміні-7» (Gemini, тобто «Близнюки») знаходилися на орбіті Землі, відпрацьовуючи маневри зі зближення. Раптом екіпаж першого корабля передав на «Джеміні-7» дивне радіоповідомлення: «Бачу об’єкт, який має вигляд супутника, що рухається по полярній орбіті з півночі на південь. Схоже, він збирається ввійти в атмосферу, зараз спробую його перехопити…». Астронавти «Джеміні-6» вже почали хвилюватися, але тут із радіоприймача вони почули мелодію «Jingle Bells» (укр. «Дзвіночки»), а під об’єктом вони мали на увазі ні що інше, як упряжку Санта-Клауса, котра нібито пролітала над Землею.



Кращою підготовка до космічного Нового Року була у 1978 році, коли у космонавтів на орбіті з’явилася невеличка «справжня» штучна ялинка з прикрасами (зазвичай, вони пластикові, а також мішура), і, за чутками, навіть «контрабандна» фляжка з коньяком (під кодовою назвою «Елеутерококк – К»). Зрозуміло, поставити справжню ялинку на космічній станції ніхто б не дозволив. Крім множини питань, пов’язаних із її доставкою на орбіту і безпекою, виникла б (традиційна на Землі) проблема: від ялинки, з якої з часом почали б осипатися голки, по закінченні свята прийшлося б якимось чином позбавлятися. І тоді хтось мусив би вийти за борт, щоб «запустити» ялинку на навколоземну орбіту. Тому космічні місії й віддають перевагу штучній ялинці.
З 1987 року, коли на борту орбітальної станції екіпажі почали працювати безперервно, зустріч Нового Року у космосі стала дійсно традиційною. Зазвичай, в новорічно-різдвяних урочистостях «дистанційно» беруть участь члени родин космонавтів і астронавтів, яких увечері 31 грудня запрошують до Центрів керування польотами.
З 2 листопада 2000 р., коли новий орбітальний комплекс – Міжнародна космічна станція (МКС) – розпочав своє функціонування в космосі, кожну новорічну ніч на її борту знаходиться від трьох до шести представників різних країн, тому Новий Рік та Різдво вони зустрічають за Грінвічем і зі своїми країнами (з США, Австралією, Японією, Італією тощо).
Тепер на станції традиційно встановлюють штучну новорічну ялинку. Її, як і святкові костюми, і подарунки, і святкові продукти доставляють на станцію вантажні космічні кораблі. Все це передають на орбіту Центри керування космічними польотами тих країн, космонавти яких знаходяться на той час на орбіті, а також рідні і друзі членів екіпажів. На МКС прижилася американська традиція розвішувати шкарпетки, до яких традиційно має класти подарунки американський Санта-Клаус. Оскільки камінної труби, як і каміна, на станції немає, то цим займаються самі космонавти, які у новорічну ніч вдягають символічні новорічні ковпаки. Зазвичай, хтось із космонавтів бере на себе роль Санта-Клауса. У такому вбранні міжнародні екіпажі станції фотографуються поряд із ялинкою і передають «зоряні» вітання зі святами жителям Землі.



У встановленні та прикрашанні ялинки і станції астронавти і космонавти виявляють креативність. Наприклад, можуть закріпити ялинкове деревце на столику, а можуть «прив’язати» його на умовній стелі (іграшки все одно знаходяться в невагомості, тому від розташування ялинки нічого не змінюється). На МКС за роки вже назбирався лантушок різноманітних ялинкових іграшок, прикрас, атрибутів Нового року. Хтось з космонавтів запропонував незвичайний спосіб прикрашання – гайковими ключами та гайками тощо. Це виглядало авангардно і красиво. На ялинковому дереві добре виглядають також різні цукерки. Оригінальним видався Новий 2008 рік, коли на МКС було одночасно три ялинки: два деревця – всередині, а одне екіпаж установив на зовнішній оболонці станції, просто у відкритому космосі.
Святкують космонавти, загалом, як звичайні люди. Тільки все – з урахуванням невагомості й обмеженого замкненого простору. «Сідають» за стіл, вітають одне одного, обмінюються подарунками (наприклад, невеликими сувенірами, що були куплені ще на Землі і могли поміститися в особисті речі – кожен космонавт може взяти з собою лише кілограм особистих речей).
Щодо святкового столу, то салат олів’є, оселедці «під шубою», як і шампанське (воно б розлетілося кульками по всій станції, перетворилося б на піну), в невагомості не прийняті. Горілчані вироби на станції суворо заборонені. Так само, як традиційні земні новорічні атрибути на кшталт піротехніки. Вони на борту космічних апаратів категорично заборонені з міркувань елементарної безпеки (як взагалі відкритий вогонь і газовані напої). Зате на бенкеті багато всіляких смаколиків. Представники інтернаціональних місій збирають, так би мовити, спільний стіл. Частіше за все екіпажі складають меню з найсмачніших готових пайків. Фірми, що займаються продуктами для космонавтів, іноді виготовляють спеціальні святкові набори. Американські астронавти, наприклад, дуже полюбляють смачні какао, шоколад і морепродукти. Японці, італійці – рибні консерви, сир із горіхами тощо. Але іноді (хоч і дуже рідко) щось готують прямо на орбіті: наприклад, 2004 рік космонавти зустрічали тушкованою яловичиною, а 2009 року японський астронавт Соїті Ногуті (япон. 野口 聡) пригостив екіпаж МКС суші. Він також повідомив із космосу, що йому сподобалося розроблене японськими старшокласниками блюдо з консервованої скумбрії.



Новорічно-різдвяні традиції бережно зберігають на МКС. На думку психологів, святкування Нового Року, Різдва і подарунки мають на космонавтів дуже важливий «тонізуючий» вплив. Подібні події вносять різноманітність в їх напружені будні.
Цього річ трудівники орбіти, незважаючи на численні земні проблеми, відзначили початок нового річного витка Землі навколо Сонця у 23-й раз. А колись у майбутньому, – можливо, вже незабаром – відважні підкорювачі космосу, серед яких, маємо сподівання, будуть і українці, зустрічатимуть Новий рік двічі – за земним літочисленням і за календарем тієї планети, на якій вони житимуть і працюватимуть.
Пістоленко І.О.,
завідувачка науково-дослідного сектору
Полтавського музею авіації і космонавтики,
доктор історичних наук, старший науковий співробітник
При підготовці статті та підборі ілюстрацій використані матеріали з НА ПМАіК та Інтернет-ресурсів:
https://www.goodfon.ru/wallpaper/novyi-god-rozhdestvo-prazdnik-santa-klaus-ded-moroz-oleni-sa.html;
https://universemagazine.com/ru/ded-moroz-na-orbite-kak-prazdnuyut-novyj-god-v-kosmos/