NASA представило угоду про принципи освоєння Місяця

У США розробили набір принципів для регулювання досліджень і використання космічного простору.

Аерокосмічне агентство NASA представило Угоду Артеміди – договір про принципи освоєння Місяця.

У рамках програми американське агентство планує висадити на поверхню Місяця “першу жінку і ще одного чоловіка”.

У NASA зазначили, що вкрай важливо виробити загальний набір принципів, що регулюють цивільні дослідження і використання космічного простору.

В агентстві уточнили, що партнери зможуть приєднуватися до пакту, укладаючи двосторонні угоди, в яких буде викладено спільне бачення принципів, що відповідають Договору про космос від 1967 року. Ці принципи повинні забезпечити безпечне і прозоре середовище, яке сприятиме дослідженням у космосі.

“Це зоря нової епохи дослідження космосу! Сьогодні для мене велика честь оголосити про Угоду Артеміди (Artemis Accords), яка встановлює спільне бачення і набір принципів для всіх міжнародних партнерів, які приєднуються до повернення людини на Місяць. Ми вирушаємо разом”, – написав у Twitter директор NASA Джеймс Брайденстайн.

 

Серед основних принципів пропонованої угоди перераховані в тому числі положення про видобуток ресурсів на Місяці й ідея створення так званих зон безпеки, які повинні запобігти “шкідливому втручанню”.

“Можливість видобувати і використовувати ресурси на Місяці, Марсі та астероїдах відіграватиме ключову роль для підтримки безпечного і сталого дослідження космосу і розвитку”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що важливим принципом освоєння Місяця повинно стати прагнення “уникнути шкідливого втручання”. “Згідно з Artemis Accords, NASA і країни-партнери будуть надавати відкриту інформацію щодо місця і загального характеру проведення операцій, яка допоможе визначити обсяг і масштаб “зон безпеки”. Обмін повідомленнями та координація між країнами-партнерами для того, щоб дотримуватися таких зон безпеки, запобігатиме шкідливому втручанню”, – наголошується в тексті.

Крім того, угоди вимагатимуть від учасників, щоб “всі види діяльності велися в мирних цілях”. Країни повинні будуть “відкрито і прозоро повідомляти про проведену ними політику і свої плани”. Учасники дадуть зобов’язання “публікувати свої наукові дані, щоб весь світ міг отримувати вигоду від досліджень і відкриттів, які будуть здійснюватися в ході програми Артеміда“.

Сторони угоди також будуть прагнути “використовувати доступні міжнародні стандарти і розробляти нові стандарти, якщо це буде необхідно”, щоб підтримувати сумісність використовуваних технічних систем. NASA і країни-партнери “дадуть зобов’язання вживати всіх можливих розумно обґрунтованих кроків для надання допомоги астронавтам, які опинилися в скрутному становищі”.

“NASA і країни-партнери дадуть зобов’язання охороняти місця й об’єкти, що мають історичне значення”, – йдеться також в тексті.

За даними Reuters, Вашингтон планував почати переговори з приєднання до угоди з такими країнами, як Канада, Японія і держави ЄС, а також з ОАЕ.

 

Нагадаємо, в квітні президент США Дональд Трамп підписав указ про право США на ресурси Місяця. Документ дає право американським компаніям почати комерційне освоєння ресурсів Місяця та інших небесних тіл.

Новини від Корреспондент.net у Telegram