До 127-ій річниці з дня народження Ю.В.Кондратюка

21 червня 2024 року Полтавський музей авіації і космонавтики (ПМАіК) традиційно провів низку урочистих заходів, присвячених 127-річчю від дня народження одного з перших вчених у галузі теорії космічного польоту, відомого інженера-механіка, винахідника у царині вітроенергетики, будівництва зерносховищ тощо полтавця Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея).

Урочистості розпочалися у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Керівництво, викладачі і студенти університету, дослідники, науковці – музейники, представники громадськості поклали квіти до пам’ятників Ю. Кондратюку на території університету і поряд із будівлею Полтавського музею авіації і космонавтики.

Учасників урочистостей було запрошено до меморіального залу нашого музею на презентацію виставки «Рідний дім: полтавський період Ю. В. Кондратюка». Виставку презентували завідувач музею А. М. Пушкарєв, завідувачка науково-дослідного сектору І. О. Пістоленко.

На виставці представлено 73 унікальних експонатів: архівні світлини і документи, книги, меблі, особисті речі, інші предмети, що стосувалися полтавського періоду життя і діяльності Олександра Шаргея (Юрія Кондратюка). Багато з них експоновані вперше. Вони доповнили стаціонарну експозицію «залу Кондратюка» маловідомою інформацією.

З нагоди 127-річчя від дня народження Ю. Кондратюка в окремому залі представлено також філателістичну виставку з колекцій знаних українських філателістів, полтавців М. Меллін і Р. Сорокін, до якої увійшли унікальні і оригінальні марки і конверти: з портретами Ю. Кондратюка, зі спецгасінням з нагоди 90-річчя, 95-річчя та 100-річчя від дня народження вченого. Загалом було представлено 8 картмаксимумів, 14 конвертів, 24 марки.

У дворі музею для учасників урочистостей відбувся яскравий концерт народного самодіяльного хорового колективу ДНЗ «Полтавський центр професійно технічної освіти» «Горицвіт».

Науковці музею взяли участь у міжмузейному проєкті, у відкритті в режимі онлайн  пересувної виставки ПМАіК під назвою «Кондратюк – Шаргей: відродження імені», що відбулося у Краєзнавчому музеї міста Горішні Плавні.

У заході взяли участь  краєзнавці, історики, співробітники полтавських музеїв, дослідники аерокосмічної історії Полтавщини, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», доктор економічних наук, професор, заслужений працівник  освіти України , лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки В. О. Онищенко,   викладачі і студентство університету;  відмінник народної освіти України, заслужений працівник культури України, один із фундаторів Полтавського музею авіації і космонавтики П. К. Бондаревський; представник  полтавського Музею важкобомбардувальної  авіації – філії Національного військово-історичного музею України  М. І. Білокінь, громадські активісти, представники засобів масової інформації.

 

Захід відбувся з урахуванням умов безпеки військового стану.

 

(0532)60-75-15

Ірина Пістоленко.

Фото:Сергій Олейніченко, Ігор Лотиш.