З історії будинку нашого музею. БУДИНОК ТРЬОХ БАНКІВ

Так, будинок «космічного» музею (на Першотравневому проспекті) має ґрунтовну фінансово-банківську історію!

Упродовж 1946–1948 років тривало відновлення будинку, який було зруйновано на 71,23%. Як засвідчують мапографічні джерела, зокрема складені Українським інститутом проєктуванням міст «ДІПРОМІСТО» (зараз – Державне підприємство «Український державний науково-дослідний інститут проєктування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю. М. Білоконя), у 1945 році на основі генерального плану міста 1929 – 1931 років, що домоволодіння на Першотравневому проспекті, 16, було зруйноване, але визнане придатним для відновлення та подальшої експлуатації.

Саме у цей період було вирішено надати домоволодіння на правах безстрокового користування обласній конторі Торгбанку СРСР, яка в 1947 році тимчасово розміщувалась у будинку по вулиці Котляревського, 2. У відповідності з типовим договором на відбудову будинків на засадах безстрокового користування від 19 січня 1947 року зазначалося, що «відбудована коробка будинку буде використовуватись під контору, та квартирі робітників Торгбанка за розсудом останнього» (мову оригіналу збережено – В.О.).

Можемо констатувати, що у період 1948–1957 років будинок належав Полтавській обласній конторі Торгбанку СРСР (Облторгбанку), яка була створена 20 грудня 1937 року, тобто після відповідного рішення про формування Полтавської області.

У зв’язку з ліквідацією Торгбанку СРСР будівлю було вирішено передати за наказом Міністра фінансів СРСР №323 від 3 вересня 1956 року та згідно з актом передачі від 10 лютого 1957 року – Полтавській обласній конторі Сільськогосподарського банку СРСР (Сільгоспбанку), яка була створена на Полтавщині   1 листопада 1937 року. Останній функціонував у цій споруді лише два роки. Такий мінімальний термін зумовлений Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 квітня 1959 року та відповідного наказу Міністра фінансів СРСР і голови правління Державного банку СРСР від 25 квітня 1959 року. Сільськогосподарський банк СРСР було ліквідовано. Функції, компетенції та матеріальні ресурси Сільськогосподарського банку СРСР було розподілено між Будівельним банком і Держбанком СРСР.

Упродовж 1950-х – 1980-х років у приміщенні діяв вже третій банк – Октябрське відділення Держбанку СРСР. Так, окрім управляючого та головного бухгалтера (на 1964 рік) функціонував відділ кредитування. Із 1965 року в приміщенні діяли відділи кредитування промисловості та кредитування сільського господарства.

Але тихий і спокійний плин часу змінила фантастична постать українського велеса-косміста Юрія Кондратюка та одна мрія іншого вітчизняного наукового гігінта – Валентина Глушка, який запропонував створити один відомий полтавський музей.

Вигляд будинку по Першотравневому проспекту, 16,

у котрому функціонували банківські установи
Фото Т. Бакмана. 1958 рік.

Орлов В.М.,

провідний науковий співробітник 

Полтавського музею авіації і космонавтики, кандидат історичних наук

 23 квітня 2020 року