З історії будинку нашого музею. БІЗНЕС-ІДЕЯ ЧАСІВ НАЦИСТСЬКОЇ ОКУПАЦІЇ

У період з 18 вересня 1941 до 23 вересня 1943 року Полтава знаходилась під нацистською окупацією. Дворічне нацистське поневолення негативно позначилося на інфраструктурі та архітектурному обличчі місті. Так, новою нацистською владою було вирубано Полтавський міський сад, багато унікальних будівель стояли пусткою. Цей факт засвідчив видатний український письменник, журналіст, громадсько-політичний діяч, номінант на отримання Нобелівської премії в галузі літератури Улас Самчук (1905 – 1987), котрий приїздив до Полтави в серпні 1942 року. Він так описав свої перші враження від нашого міста: «… коли пройтися вулицями Полтави, і глянути на її будови, її вулиці, її хідники та її людей. Війна, за вийнятком її станції, до цього часу оминула Полтаву, але її вигляд кричав криком занедбання й упадку. Здавалося, що відколи вигнано звідсіль минулий режим, життя тут зупинилося, нічого не будувалося нового, а все що було – призначалося на спорохніння. За царя тут свідомо плекано кучеряву … малоросійщину з особливим натиском на культ воєнщини й ґльорифікації Полтавського бою … Але тоді це виглядало свіжо і сито. Тепер же це зносилося, облиняло, похилилось. Багато з того, що звалось будовами, просилося на звал…» [Самчук У. На коні вороному: спомини і враження. Вид. друге. Вінніпеґ: Видання Товариства «Волинь», 1990. С. 252].

Пожежа в будинку по Першотравневому проспекту, 16 після звільнення Полтави. Акварель. Автор: М. Ю. Онищенко.

Незважаючи на морок, відсутність перспектив та занепад, зʼявляється достаньо цікава людина, яка прагнула зреалізувати власну бізнес-ідею. Цією персоною був Дмитро Павлович Вʼязовський – колишній арештант, репресований сталінським режимом чоловік у поважному віці, який у переддень війни повернувся до Полтави з Миколаївщини. У 1941 році ним було відкрито власну справу – їдальню в будинку під номером 29 по вулиці Шевченка, яка одразу стала надзвичайно популярним місцем проведення часу. Його підприємницька діяльність була достатньо успішною, і він прагнув розширити власний бізнес, тому, на розі вулиць Першотравневої і Шевченка, він почав відновлювати будинок з метою відкрити там ресторан, їдальню і готель, придбавши навіть будівельні матеріали. Це корелюється з повідомленням житлового відділу Полтавської міської управи, яка зверталась з пропозицією надати в оренду приватним особам пошкоджені домоволодіння задля їх відбудови. Активна фаза реконструкції будинку припала на червень 1943 року. Наближення бойових дій до теренів Полтавщини не дало можливості згаданій ініціативній особі зреалізувати подібний проєкт. На жаль, цей амбітний план так і залишився амбітною мрією!

23 вересня 1943 року під час реалізації Полтаво-Кременчуцької операції (26 серпня – 30 вересня 1943 року) Полтаву було звільнено від нацистської окупації радянськими військами Степового фронту. Як засвідчує американська аерофотозйомка 1944 року, після звільнення Полтави від нацизму місто перетворилось на згарище, але це вже тема для наступної оповіді.

Орлов В. М.,

провідний науковий співробітник Полтавського музею авіації і космонавтики,

кандидат історичних наук