Американська астронавтка українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Історичні риси з життя космонавтів та космічних проектів.

У жовтні 2019 року до Львова  приїздила відома американська астронавтка, перша жінка українського походження, яка вийшла у відкритий космос, Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Вона завітала до міста з нагоди Всесвітнього тижня космосу. В Україні астронавтка перебувала уже втретє. Востаннє Гайдемарі Стефанишин-Пайпер була у Львові у 2007 році.

«Дуже приємно повернутись до Львова. Через такий довгий час приємно побачити місто знову, дещо згадати і відчути себе, як вдома. Я бачу, як змінилось місто, змінилась країна, я побачила новий аеропорт у Львові, ви зараз маєте цей великий, гарний новий термінал. Приїхавши у місто, ти бачиш, що воно живе», – зазначила вона.

Мер Львова Андрій Садовий подарував гості книгу С. Плохія «Брама Європи». Водночас американська астронавтка подарувала міському голові листівку з автографом, а також шеврони першої та другої космічних експедицій, в яких брала участь. Вона зауважила, що ці шеврони є унікальними для кожної експедиції, тому це дуже особлива згадка для неї.

Під час візиту до Львова 12 років тому, Гайдемарі залишала запис у Книзі почесних гостей Львова. Тож того дня Гайдемарі зробила новий запис у книзі: «Ще раз маю нагоду відвідати Львів».

Наприкінці зустрічі міський голова Львова подарував Гайдемарі Стефанишин-Пайпер золотий герб міста Львова. А після зустрічі він провів для американської астронавтки екскурсію по місту, показав Гарнізонний храм та пам’ятник Тарасові Шевченку.

 

Астронавтка провела зустріч зі студентами НТУ «Львівська політехніка» та молоддю, на якій розповідала про особливості роботи екіпажу та досвід перебування на міжнародній космічній станції.

Відомо, що батько Хайди, Михайло, емігрував до Америки з села Якимів, недалеко від Львова.  Під час Другої Світової війни його відправили до Німеччини.  Після закінчення війни він одружився з німкенею Аделаїді, і вони обидва іммігрували в США.

Стефанишин-Пайпер народилася у 7 лютого 1963 року, в  містечку Сент-Пол, штат Міннесота, США.  Батько Хайді приділяв багато часу і уваги вихованню доньки.  Вона росла в українській культурній громадськості, надійшла в Пласт і до сих пір є його членом.

Гайдемарі добре знає українську історію, культуру і звичаї.  Вона прекрасно розмовляє українською і називає себе українкою.

У 1980 році майбутня астронавтка закінчила загальноосвітню школу Дерем Холл в Сент-Полі.

У 1986 році отримала ступінь магістра наук в галузі машинобудування в Массачусетському технологічному інституті.  Щоб вчитися в МІТ Хайді отримала стипендію ВМС США, тому в червні того ж року вона вступила до Військово-морських сил США.

В армії Хайді пройшла навчання в навчальному Центрі рятувальних та підводних операцій ВМС.  Крім того вона закінчила навчання в навчально-морському центрі дайвінгу та аварійних занять в місті Панама, штат Флорида, як офіцер з дайвінгу та військового порятунку.

Оскільки Хайді мала інженерну освіту вона також проводила роботи з ремонту і відновлення військової техніки.  Так Хайді брала участь в знеструмленні танкера Ексон Х’юстон біля узбережжя Барберс Пойнт на Гаваях.

За свою військову кар’єру їй було присвоєно: нагородну медаль “Захищена оборона”, дві медалі “За заслуги”, медаль “За заслуги в обороні”, медаль “За заслуги”, дві медалі “Похвала військово-морського флоту” та інші службові медалі.

Хайді розповідала, що полюбила польоти коли часто подорожувала з батьками до Німеччини і України.  Довгі перельоти заворожували її і вона мріяла про кар’єру пілота.  У ВМС вона намагалася стати пілотом, проте не пройшла медичної перевірки через проблеми із зором.  Через деякий час вона почула про програму NASA по набору астронавтів і вирішила спробувати свої сили.

Стефанишин-Пайпер здійснила свою першу місію STS-115 на борту космічного шаттла “Атлантіс” 9 вересня 2006 року, як фахівець з місії і стала восьмою жінкою, яка здійснила космічну прогулянку (і першою українкою).

Участь Стефанишин-Пайпер в двох з трьох EVA місій протягом загальних 12 годин, 8 хвилин зробила її другим найдосвідченішим астронавтом серед жінок.

В ході першого виходу у космос Хайді провела початкову установку елементів сонячних панелей P3 / P4 на космічну станцію.  А під час другого виходу в рамках місії STS-115 астронавт включила радіатори охолодження сонячних панелей, замінила антену і встановила ізоляцію.

Місія STS-126 стартував 14 листопада 2008 року на шатлі “Ендевур”.  В рамках цієї місії Стефанишин-Пайпер здійснила 3 ​​виходи у відкритий космос.  Після цього польоту загальна кількість виходів Хайді у космос складала 5 разів, а сукупний час перебування у космосі – 33 години 42 хвилини.

У липні 2009 року Стефанишин-Пайпер покинула корпус астронавтів NASA, щоб повернутися до своїх обов’язків в ВМС. Нагороджена двома медалями космічного центру NASA, і медаллю за виняткову службу в NASA.

Хайді не приховує своєї любові до України і називає себе українкою.  Батько виховував її в атмосфері любові і поваги до рідної землі і прищепив любов до української мови та культури.

Батько виховував Хайдемарі прищеплюючи їй любов до всього українського. Коли Гайдемарі вперше летіла в космос, вона взяла з собою Маленький прапор України і нашивку лілії – символ українських пластунів.  Ще одним цікавим фактом є те, що iPod астронавтки під час подорожі до МКС був заповнений, серед іншого, українськими піснями.

Також Хайді зберегла своє українське прізвище, як пам’ять про своє коріння.  Вона вказана на офіційних нашивки місій NASA, в яких брала участь Гайдемарі.

Вона досить добре володіє українською мовою, хоча після смерті батька і використовує його значно рідше.

Як зазначалося раніше, астронавтка відвідувала Україну двічі.  Вперше, 29 січня 2007 року, спочатку вона перебувала у Львові, а 31 січня  Гайдемарі відвідала рідні для неї села  –  Якимів та Новий Яричів, де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів і сестер.

1 лютого 2007 року Хайдемарі зустрілася з Президентом України Віктором Ющенком, який нагородив її орденом Княгині Ольги III ст. Зараз Стефанишин-Пайпер капітан ВМС США. 20 травня 2011 капітан Хайді Стефанишин-Пайпер стала командувачем відділення “Кардерок” Центру військово-морських сил в Меріленді.  У липні 2013 року вона прийняла на себе командування Південно-Західним регіональним центром технічного обслуговування в Сан-Дієго, штат Каліфорнія, і стала відповідальною за роботи по обслуговуванню ядерних суден в районі Сан-Дієго.

Стефанишин-Пайпер заміжня і має сина Майкла, названого на честь діда Пайпера.  Зараз вона і її чоловік Глен, проживають в гавані Оук в штаті Вашингтон.

За матеріалами сайтів      https://techno.24tv.ua      https://zaxid.net

 

Дружинін С.В.,

провідний науковий співробітник

Полтавського музею авіації і космонавтики,

кандидат військових наук