«20 РОКІВ ПО ТОМУ. ГОРТАЄМО СТОРІНКИ ІСТОРІЇ МУЗЕЮ».

23 вересня 2021 року у Полтавському музеї авіації і космонавтики відбувся урочистий захід присвячений 20 річчю відкриття експозиції  та презентація виставки «Скарбниця нашого музею».

Захід відвідали представники місцевої влади та депутатського корпусу міста, керівництво НТУУ «Полтавська політехніка», журналісти, колекціонери, ветерани авіації та космодрому Байконур, полтавці та гості міста.

 Наша красуня Полтава подарувала світові десятки імен, видатних вчених, письменників та композиторів. Досить згадати відомих на весь Світ письменників – синів Полтавської землі, таких як Гоголь та Котляревський, Короленко та Сковорода. Разом з цими діячами  Полтавщина дала людству безліч великих імен, які просували вітчизняну і світову науку і як найбільш передові її галузі – авіацію і ракетобудування. Серед них: один з засновників теоретичної космонавтики Юрій Кондратюк; перший винахідник вітчизняних бойових ракет Олександр Засядько; герой громадянської війни, відомий військовий льотчик Микола Комарницький; герой другої світової війни, повітряний ас,  військовий льотчик Одександр Васько; провідний фахівець у галузі ракетобудування інженер-конструктор Володимир Челомей та багато, багато інших.

23 вересня, але двадцять років тому, у 2001 році для усіх бажаючих ознайомитись з аерокосмічною історією нашого міста були розкриті двері нашого закладу – музею з унікальними експонатами в експозиційних залах та цікавими історіями про невідомі сторінки життя нашого міста.

Полтавський музей авіації і космонавтики був створений за ініціативою всесвітньовідомого вченого-українця, доктора технічних наук, академіка в галузі ракетобудування Валентина Петровича Глушко (1908-1989). При Полтавському краєзнавчому музеї було створено робочу групу, організовано пошук та підбір експонатів, розроблявся тематико-експозиційний план майбутньої музейної експозиції. Створений за наказом Міністра культури колектив музею плідно працював для того, щоб зібрати унікальні експонати, сформувати фондову колекцію та презентувати експозицію музею відвідувачам. Урочисто експозиція музею була відкрита на День міста Полтави – 23 вересня 2001 року за участю представників полтавської обласної та міської влади, представників преси та громадськісті.

На сьогодні продовжується активний процес накопичення фондових зібрань. У скарбниці ПМАК налічується понад 5 тисяч експонатів. Вони надходять від небайдужих полтавців та збираються завдяки копіткій, пошуковій роботі науковцями нашого музею, співпраці з різними організаціями та установами. Кожен експонат є унікальним та становить цінний матеріал для вивчення історії не лише науковцями-краєзнавцями, а й зацікавленою молоддю нашого міста.

За допомогою експонатів ми можемо повернутися в минуле, поринути у світ цікавого та невідомого і врахувати наші знання для використання у майбутньому.

Цього дня відвідувачі  ознайомилися з унікальними експонатами на нашій тимчасовій виставці.

У кожного експонату, які виставлені сьогодні на виставці і не входять до постійно-діючої експозиції своя окрема історія і своя маленька таємниця.

У синьому шкіряному футлярі була прредставлена унікальна річ – таріль з гравіюванням. Це приз, який має назву  «Трофей Кобхема». Він був започаткований у Великої Британії на честь видатного англійського пілота початку ХХ століття, ініціатора ідеї дозаправки літаків у повітрі Алана Кобхема.

Такою нагородою від імені благодійного фонду королівських військово-повітряних сил Великої Британії, на міжнародному авіа шоу бойової авіаційної техніки щорічно нагороджувались переможці у різних його номінаціях.

7 липня 1998 року важкий стратегічний бомбардувальник Ту-22М3 «Бекфайер» (бортовий номер 57), зі складу 185-го важкого бомбардувального полку, який дислокувався у Полтаві і командиром екіпажу якого був підполковник Микола Володимирович Меньшиков, брав участь у авіаційному шоу RIAT-98 біля міста Ферфорд (велике фото літака). В авіашоу приймали участь 28 країн світу та біля 500 одиниць техніки.

Захід був присвячений 80-ій річниці створення Королівських військово-повітряних сил.

Цей потужний полтавський красень настільки причарував і підкорив всіх присутніх, що  став місцем паломництва як тисяч рядових глядачів, так і найясніших осіб: у кріслах кабіни літака із задоволенням посиділи принц Філіп, чоловік королеви Великої Британії Єлизавети II та наслідний принц Йорданії Фейсал ибн Хусейн.

Як було засвідчено фахівцями журі авіашоу – «за високу майстерність у посадці важкого стратегічного бомбардувальника та найелегантнішій зовнішній вигляд» екіпаж нашого велетня був нагороджений королевою Єлизаветою ІІ призом Кобхема – таріллю з гравіюванням та почесною грамотою.

 

Наступний музейний експонат, який пропонувався відвідувачам це кишеньковий годинник Миколи Антоновича Комарницького – українського військового льотчика, одного з організаторів авіаційної справи в Україні та на Полтавщині. У часи першої світової війни одержав звання військового льотчика. Він був льотчиком-розвідником, льотчиком-винищувачем, певний час очолював діяльність авіарозвідки, сам не раз доставляв цінні розвіддані про дислокацію противника і вступав з ним у бій. За мужність і героїзм Микола Комарницький був нагороджений шістьма орденами.

В частині вітрини першого залу увазі відвідувачів представлена частина фалеристичної колекції відомого полтавця Миколи Володимировича Моргуна. Він був полярним льотчиком, висококласним пілотом гвінтокрилів і унікальним колекціонером значків про авіацію. У 2017 році Микола Моргун передав у дарунок до нашого музею свою величезну  колекцію, частину якої ми вам сьогодні презентуємо до вашої уваги, згадуючи щирість й доброзичливість нашого краянина. Він мріяв, щоб молодь приходила до музею, цікавилася історією розвитку вітчизняної авіації, пишалися своєю країною і її потужними аерокосмічними традиціями.

Зацікавила відвідувачів частина унікальної колекції конвертів, запрошень, листівок – на тему історії космонавтики та космічної філателії, яку понад 50 років збирав закарпатський колекціонер Йосип Зігмундович Гаснюк. Завдяки  його багаторічному листуванню з космонавтами та визначними діячами різних держав світу, про його рідний Виноградів та нашу Україну знають у різних куточках планети Земля.

У 2009 році частину своєї колекції космічної філателії він передав до нашого музею. Вона налічує більше 500 експонатів.З листа колекціонера до нашого музею від 28 серпня 2008 року: «Надеюсь, что работа моя, которой я отдал 50 лет, будет жить вечно не только в Виноградове и Закарпатье, но и в вашем уникальном музее, в славном городе Полтава. Примите мой щедрый дар от всего сердца».